Mapa a cesta

Kliknutím na mapu sa vám zobrazí nami overená trasa autom:

Ružomberok - Banská Bystrica (Žilina) - Bratislava - Wien - Graz - Maribor - Ljublana - (smer Koper) - zjazd z dialnice Črny kal - Buzet - Lupoglav - po tunel Učka - pred tunelom dole smer Labin - Rabac  882km cca 10 hodín keď sa s Ivkou vystriedame pri šoférovaní aj s malými prestávkami. Keď som šoféroval sám a 2x som si pospal cesta s malými deťmi trvala cca 12 hodín .

Vyrážame  z RK obyčajne v piatok večer o cca 21:00. V BA je už po zápchach a tí čo idú z BA a Viedne do Chorvátska ešte nevyrazili. Do Rabacu prichádzame medzi 07-08:00. Kemp sa otvára až od 07:00 a nová security nepustí dnu ani peších na wc.

 

Informácie, ktoré môžu pomôcť:

Pri nastavovaní navigácie odporúčame nastaviť prechodový bod dedinku Kubed v Slovinsku, blízko Chorvátskej hranice. (Alebo z RK nastavte Kubed Slovinsko a v Kebede nastavte Rabac. - sú aj kratšie cesty, ale tie neodporúčame a navigácia vás bude pliesť)

V BA o cca 23:00 zatvárajú benzínky a je do cca 0:30 problém s kúpou dialničnej známky, potom už len na hranici.

Rakúska známka:

10-dňová: cca 10€

2 mesačná: 28,8€.

 

Za Grazom v smere na Maribor dostať slovinské známky na benzínkach, alebo priamo na hranici  

Slovinská známka:

7-dňová: 15€

mesačná: 30€

 

V Chorvátsku už poplatky neplatíme.

V Ljublane odporúčame použiť severný obchvat mesta ( pred mestom odbočiť smer Krajn, Villach a asi po 5 km sa znova dať na smer Koper) tento smer nie je taký preťažený - plynulý prejazd.

Obyčajne navigácia v meste Postojna dáva kratšiu cestu smer Rijeka ( o 12km, ale v kopcoch a platia sa navyše ešte 2x poplatky 2x dialnica a 1x tunel Učka cca 10EUR) odporúčame preto pokračovať po diaľnici smer Koper,  Terst

Pri odbočke na Terst neodbočíte a pokračujete na smer Koper. Za odbočkou Kozina buďte pozornejší po cca 10km je prudký zjazd z diaľnice Črny kal. Zídete z diaľnice pod most a pokračujete do dedinky Črny kal, za ktorou je križovatka smer Koper do prava - tam nie! Ale odbočíte do ľava smer via Buzet (Rijeka, Pula). po asi 3 km taktiež na ďaľšej križovatke  je STOP a odbočiť do ľava smer via Buzet (Rijeka). Cestou sa dostanete do priechodzieho bodu dedinka Kubed.

 

Za Kubedom stále po ceste 208 pokračujete cez hraničný prechod Sočerga smer Buzet. Okolo mesta Buzet prejdete až do dediny Lupoglav za ktorou uvidíte viadukt a viacero odbočiek dve smer Rijeka a  Pula. Vy prejdete popod most a za mostom prudko odbočíte vpravo  a dostanete sa na malú mýtnicu Smer Rijeka (nelogické, ale správne). Nezľaknite sa a zoberte si lístok. Výjdete na cestu E751 alebo 88 smer Rijeka. Po cca 8 km sa pred vami objaví tunel Učka. Pred tunelom odbočíte do prava akoby na parkovisko a tam znovu do prava smer Labin, Rabac, zastaví vás mýtnica, kde vložíte lístok a bezplatne sa vám otvorí rampa. 

Po prejdení rampy sa dáte dole do ľava z kopca smer Labin, Rabac cca. 34km.

Cesta späť:

Pri návrate je postup podobný len sa držíte najprv smer Učka, potom smer Buzet a potom smer Ljublana.

Pri píjazde k tunelu Učka si dajte pozor, aby ste na cestu pred tunelom správne odbočili. Musíte sa k Tunelu dostať z opačnej strany cesty. To znamená, že neodbočíte do prava smer Rijeka, ale prejdete ďalej popod most smer Pula, Buzet, Lupoglav. Zoberiete známku a výjdete na hlavnú cestu do prava v smere chrbtom od tunela. Po cca 8 km zídete z cesty smer Lupoglav, Buzet...... A šťastnú cestu domov

 

Doprava vlakom: